Before I begin, this post is not sponsored and I am not being asked by anyone from Graze Box to do this. I just want to share my opinion about the snacks so if you are interested in any of these, then you can set your preferences. Also, there is a code that you can use to get your 1st and 5th box free. This is just a promo code that they send in all boxes. I do not gain anything other than people to talk to about these snacks! I have heard of Graze Box and know of their brand from YouTubers when they were on their rise a couple years ago. I never felt that I should spend the money on it because I didn’t feel that it fit my lifestyle. I decided to give it a try when I got a coupon from my Fabletics order. I decided, why not? I took the chance to get a sampler box from Graze Box.
I have heard of Graze Box and know of their brand from YouTubers when they were on their rise a couple years ago. I never felt that I should spend the money on it because I didn’t feel that it fit my lifestyle. I decided to give it a try when I got a coupon from my Fabletics order. I decided, why not? I took the chance to get a sampler box from Graze Box. I am keeping my subscription but only so that they charge me $13.99 every month rather than every week.
Yes, I definitely ate the top left one before taking this photo because I forgot! I got this box within a couple of days, which is nice! I actually already ate two of them which I will make a post about as an update. Maybe called “Let Me Up-Graze You”? Like update, but graze, get it? What I wasn’t expecting was being charged for another box so soon. Graze Box sends out snack boxes to you every week, two weeks, three weeks, or month. You set your preference. I thought I wasn’t going to get charged since I was only expecting my free sample box and then thinking about keeping my subscription.
I fixed the subscription and now I will only get a box every month. However, I feel like that wasn’t told to me beforehand because, by the time I found out I was charged, it was already too late. The reason why I am keeping this subscription is due to the fact that having snacks when I am school is perfect. These are just small enough to fit in your backpack or purse when on campus. I also think that these are great for me because when I get stressed I don’t tend to eat much. I am excited that these are all different flavors so I am not stuck with the same snacks every time.
If you break down the price of the snacks, each snack is approximate $1.74. They don’t charge shipping which is nice. Not to mention that if you really fall in love with a certain snack, they list out all the ingredients and give you a nutritional fact card that has all the other information. You can make your favorites in bulk.
The two images above are from the Graze Box that got charged to my card. I am interested in all of them. I am excited to eat them too. Once a month I will do a post that goes over each of the snacks.
Have you tried Graze Box? Which is your favorite?
-Tiffany
Find me:
Facebook: The Mermaid Network
Twitter: @MermaidNetwork
Instagram: @themermaidnetwork
Trip Advisor: Tiffany’s Reviews
Graze Box Code: HW2V4RZ6B